Sarjan osakilpailut

SM-senioreiden Synchro Tour koostuu kuudesta ja SM-junioreiden viidestä osakilpailusta.

"On hienoa, että lajin näkyvyyden edistämiseksi tehdään nyt uudenlaisia konkreettisia toimia. Ja olen erittäin tyytyväinen siihen, että myös SM-juniorijoukkueet on otettu mukaan. Arki-iltoina järjestettävät kilpailut tuovat uudenlaista mielenkiintoa kilpailutapahtumiin ja toivottavasti yleisö löytää myös tätä kautta matalammalla kynnyksellä lajin pariin."

Dream Edges Junior vastuuvalmentaja Tiina Turunen

7.10.2023 Metro Areena, Espoo
SM-Seniorit lyhytohjelmakilpailu

4.-5.11.2023 Helsingin Jäähalli
SM-Seniorit ja SM-Juniorit lyhyt- ja vapaaohjelmakilpailu

22.11.2023 Helsingin Jäähalli
SM-Seniorit ja SM-Juniorit lyhytohjelmakilpailu

27.11.2023 Helsingin Jäähalli
SM-Seniorit ja SM-Juniorit vapaaohjelmakilpailu

9.-10.12.2023 Helsingin Jäähalli
SM-Seniorit ja SM-Juniorit lyhyt- ja vapaaohjelmakilpailu

24.-25.2.2024 Gatorade Center, Turku
SM-Seniorit ja SM-Juniorit lyhyt- ja vapaaohjelmakilpailu

Kuka voittaa?

Sarjan voittaja ratkeaa SM-kilpailujen yhteydessä yhteispisteiden perusteella. Pisteissä eri kilpilut ovat eri arvoisia ja osakilpailujen sijoitukset määrittävät osakilpailusta saatavan pistemäärän.
Tarkoituksena on luoda yhteistyökumppanuuksia sarjalle ja näin kerryttää palkittaville joukkueille rahapalkintoja. Sarjan ei ole tarkoitus tuottaa voittoa, vaan jakaa voitot sarjaan osallistuville joukkueille.

Sarjan Pisteytys

Pisteytyksessä on haluttu asettaa kilpailut eriarvoisiksi, jotta kauden edetessä kilpailujen merkitys kasvaa ja jännitys säilyy kilpailusarjan loppuun asti. Samoin on haluttu, että yhden ja kahden ohjelman kilpailut erottuvat toisistaan painoarvoltaan. Uudet iltakilpailut ovat keskenään samanarvoisia, jotta vain yhteen iltakilpailuun osallistuvat joukkueet olisivat vertailukelpoisia keskenään.

Sarja ja sen pisteytys on avoin kaikille SM-sarjoihin osallistuville joukkueille, vaikka iltakilpailuihin kutsutaan SM-juniorisarjassa vain 10 parasta saatavilla olevaa joukkuetta SM2023 -kilpailun tulosten perusteella. Alla on esitetty kilpailusarjoittain tämän hetken pistetilanne ja kunkin osakilpailun eri sijoitusten tuottamat pistemäärät

Sarjan pistetilanne

SM-SenioritTulokset 2023-2024päivitetty 26.2.
SijaJoukkueSeuraPisteet
1.Helsinki RockettesHTK134
2.Team UniqueHSK126
3.Marigold IceUnityHL112
4.LumineersESS88
SM-JunioritTulokset 2023-2024päivitetty 26.2.
SijaJoukkueSeuraOsakilpailutPisteet
1.Valley Bay SynchroEsJt585
2.Team FintasticHTK573
3.Dream Edges JuniorKaari468
4.MusketeersHL560
5.Team MystiqueHSK555
6.ReflectionsETK550
7.Sun City SwingVG-62434
8.FireBladesTapTL425
9.Festa AboensiaTRT520
10.Ice StepsEVT519
11.Stella PolarisOLK37
12.Ice InfinityTTK43

Sarjan pisteet eri osakilpailuissa

SM-SenioritPisteet
KilpailuSija 1Sija 2Sija 3Sija 4Total
Finlandia Trophy141210844
1. SM-Valintakilpailu3026221896
ST Lyhytohjelmakilpailu151311948
ST Vapaaohjelmakilpailu151311948
2. SM-Valintakilpailu32282420104
Muodostelmaluistelun SM-Kilpailut36322824120
SM-JunioritPisteet
KilpailuSija 1Sija 2Sija 3Sija 4Sija 5Sija 6Sija 7Sija 8Sija 9Sija 10Total
1. SM-Valintakilpailu2018161412108642110
ST Lyhytohjelmakilpailu1098765432155
ST Vapaaohjelmakilpailu1098765432155
2. SM-Valintakilpailu2119171513119753120
Muodostelmaluistelun SM-Kilpailut252321191715131197160